Having moved to NJ, I miss Market Basket a lot. I learned over the years when to shop to avoid the crowds and the prices.... wow. It was a shocker to my wife when we went to the stores down here. $4.25 for a gallon of milk and $2 for a loaf of white bread? Fortunately, we found some cheaper places but none compare to MB. And I cannot count how many times I bought the $3.99 cooked chicken. If only they would open a MB down here. Sigh.
no subject
Date: 2010-09-21 10:37 pm (UTC)